18 września 2017 18:44 | Aktualności

Rusza projekt "Z tradycją, kulturą i smakiem"

Niezmiernie miło nam poinformować, iż decyzją Euroregionalnego Komitetu Sterującego FM 2014-2020 w Euroregionie Silesia projekt Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu pt. "Z tradycją, kulturą i smakiem" został zatwierdzony do dofinansowania. Wszystkie zaplanowane działania realizowane będą wspólnie z czeskim partnerem gminą Branka. W chwili obecnej podjęte już zostały konkretne kroki w kierunku realizacji projektu oraz zamknięte zostały najważniejsze sprawy organizacyjne.

Mając świadomość przemijania, zachłyśnięcia się nowoczesnością, zanikającego dbania o dziedzictwo kulturowe i tradycje, Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu wraz z gminą Branka pragną temu zaradzić realizując projekt "Z tradycją, kulturą i smakiem". Będzie on polegał na poznaniu i kultywowaniu tradycji i obrzędów oraz propagowaniu potraw  tradycyjnych i regionalnych kuchni polskiej i czeskiej. Organizatorzy chcą wyjść z inicjatywą, która nie tylko będzie budowała ich świadomość regionalną, ale również będzie miała charakter edukacyjny. Dużej części odbiorców regionalizm kojarzy się z czymś dawnym, przestarzałym, dlatego tak bardzo uciekają się do nowoczesności. Wychodząc temu problemowi naprzeciw obydwie gminy stworzyły działania, które w sposób miły i przyjemny pomogą zapoznać się uczestnikom z obrzędami i tradycjami polsko-czeskiego regionu, jak również smakiem i wyrobem regionalnych potraw.

Projekt adresowany jest do wszystkich osób bez względu na wiek gminy Kornowac i gminy Branka, którzy zechcą wzmocnić wśród lokalnej społeczności poczucie przynależności do danego regionu, jego tradycji i kultury.

Więcej informacji wkrótce.

Maria Łomnicka

Zdjęcia ze spotkań organizacyjnych z przedstawicielami gminy Branka.